Fogszabályzó és fájdalom
Kisebesedés nélkül a tökéletes mosolyig
Becsült olvasási idő: 2 perc
Sokaknál a rögzített fogszabályzónak már a gondolata is kellemetlen. Végül is a fogszabályozás gyakran nem csupán egy hosszan tartó, hanem kellemetlen ügy is: Nem ritka, hogy a fogszabályzó fájdalmat okoz. A rögzített fogszabályzó nem csupán a fogak eltolása miatt okoz fájdalmat, hanem a fogínyt is irritálhatja, kisebesedést okozhat vagy akár kedvezhet egy szájüregi gyulladás kialakulásának is.
Miért okoz a fogszabályzó fájdalmat a szájüregben?
Egy új fogszabályzó esetében gyakran nemcsak a fogak, hanem az egész szájüreg fáj. Az orcák belső felszínének, az ajkaknak, valamint a nyelvnek és a fogínynek először meg kell szoknia a fogszabályzót – és még a fogszabályzó apró kiemelkedéseire és nagyon érzékenyen, nyomási pontok és sebesedés kialakulásával reagálnak. Normális esetben a nyálkahártya néhány nap alatt megszokja a fogszabályzót, néhány hét múlva pedig már teljesen normálisnak érződik.
Mi segíthet, ha a fogszabályzó fájdalmat okoz?
Nem ritka, hogy a rögzített fogszabályzó fájdalmat okoz a szájüregben. Szabályosan dörzsölheti a szájnyálkahártyát és nyomási pontokat okozhat. A fogíny is irritált és gyulladt lehet. Ennek eredménye a fájdalmas fogínygyulladás. Ennek ellenére a fogszabályzó a választandó eszköz, ha egy szép mosolyról van szó. Néhány tipp segítségével megkerülheti a fogszabályzó által okozott fájdalmat:
Mikor kell orvoshoz fordulni a fogszabályzó által okozott fájdalom esetén?
Nem ritka, hogy kis sebek, afta, fogínyvérzés vagy fogínygyulladás alakul ki. A fogszabályzók éppen az elején kellemetlenek.
A fogszabályzó által okozott fájdalom nagy része idővel megszűnik. Mert a szájüregben a sebek általában gyorsan gyógyulnak a különösen nagymértékű sejtosztódás következtében. Amennyiben a panaszok hosszabb ideje fennállnak, tanácsos ismét felkeresni a fogszabályzó orvost. Ő visszahajlítja vagy lecsípi a kiálló drótokat, hogy azok ne okozhassanak gyulladást.
További érdekes cikkek